VDU menų galerija „101“

Edmundas Frejus. Ad volandum natus (Gimę skraidyti)

Sausio 22 d. 18 val. VDU menų galerijoje „101“ buvo atidaryta metalo skulptoriaus Edmundo Frejaus skulptūros ir piešinių paroda „Ad volandum natus“ („Gimę skraidyti“)

Edmundas Frejus – Lietuvoje bei pasaulyje žinomas kalvystės meistras ir skulptorius. Gimė Tauragėje, baigė Telšių taikomosios dailės technikumą, įgijo meninio metalo apdirbimo specialybę. Parodose dalyvauja nuo 1986 m. Kuria dekoratyviąją skulptūrą, mažąją plastiką, medalius. Pelnė ne vieną skulptūros meno apdovanojimą. Gyvena ir dirba Kaune.
 
Prof. Egidijus Aleksandravičius apie menininką ir parodą:
„...Ilgus dešimtmečius, kai paveikslai bėgo nuo molbertų ir nuo šviežio tinko skliautų, kai dūlėjo skulptūros kanonai, o postamentai darėsi menu be skulptūrų, ir be formos apskritai; kai meno kūriniai darėsi pinigų investicijomis arba, priešingai, protesto įrankiais, Edmundas Frejus žvalgėsi po pasaulį, skaitė geras knygas, žiūrėjo gerą kiną ir bandė gražiai padaryti daiktus: graviravo ir lipdė medalius, fotografavo, aštriai drožė pieštukus ir juos mikliai naudojo, bet svarbiausia - liko ištikimiausiai prisirišęs prie geležies. Geležies gabalas jam visad buvo it tikrovės fragmentas, jei ne žmogaus prigimties atspindys. Ką nusikali, tą ir turi iš savęs padaryta. Edmundo Frejaus biografija - tai galynėjimosi su geležimi istorija. Todėl ir jo padaryti daiktai liudija du skirtingus dalykus: estetinę programą, kuri sunkiasi pro jo skulptūros formas, ir fantastišką meistrystę, kuri visą estetinį žavesį atveria tik tiems, kurie geba jautriai atskirti, ką reiškia lipdyta - atlieta skulptūra, o ką - kalvio rankomis ir įrankiais pasiekta plieno dinamika. Tos dvi plotmės viena kitą papildo. Viena tartum lengva ranka užsirašo konservatyvaus hiperrealizmo etiketę, o kita prašosi unikalaus, pasaulyje lygių analogų neturinčio meistriškumo pripažinimo. VDU Galerijoje 101 pasklidusios Edmundo Frejaus skraidančios moterys kviečia tuo savomis akimis įsitikinti...“