VDU menų galerija „101“

A.Tereškino knygos „Popkultūra: jausmų istorijos, kūniški tekstai“ pristatymas

 
Vasario 13 d., ketvirtadienį, 18 val. VDU menų galerijoje „101“ (Laisvės al. 53) vyko sociologo, kultūros kritiko, VDU profesoriaus Artūro Tereškino knygos „Popkultūra: jausmų istorijos ir kūniški tekstai“ pristatymas-diskusija.
 
VDU Sociologų klubas kvietė renginyje dalyvauti visus, kurie neabejingi (pop)kultūrai ir visuomenėje vykstantiems procesams.
Ši naujausia Artūro Tereškino knyga yra ne tik pirmoji sociologinė studija, skirta Lietuvos populiariosios kultūros analizei, bet ir itin retai pasitaikantis autobiografinės sociologijos pavyzdys.
Sociologė Eva Illouz viename iš savo straipsnių teigia, jog sociologui didelio populiarumo sulaukęs kultūros produktas apibrėžiamas per jo gebėjimą rezonuoti su žmonių socialine patirtimi bent jau dviem veiksniais: jis sugeba atliepti labiausiai jaučiamus ir matomus žmonių socialinių patirčių aspektus bei kalba – užslėptai arba tiesiogiai – apie tas įprastas patirtis, kurios yra sudėtingos, nepagaunamos, nuolatinis suglumi(ni)mo šaltinis.
Ką šiuo atveju Lietuvos popkultūra galėtų paliudyti apie mūsų visuomenę? Ką reiškia gyventi gerą gyvenimą, būti vyru ar moterimi, kentėti, užsiimti seksu ir apie jį fantazuoti, išgyventi gėdą, priešintis nevilčiai, tapti įžymybe, patirti nepatogumo ir malonumo jausmus?
Analizuodamas popkultūros reiškinius šioje unikalioje monografijoje A. Tereškinas gilinasi į terapines skausmo raiškos strategijas lietuviškose televizijos pokalbių laidose, įžymybių kultą popkultūroje, vyriškumo konstravimą muilo operose, kūnais dainuojančių muzikinių merginų grupių seksualumą, gero gyvenimo fantazijas žinomos atlikėjos Džordanos Butkutės kūryboje bei miestą kaip nepatogų, bet malonumą keliantį popkultūros tekstą.
Diskusijai vadovavo VDU sociologijos doktorantė Darja Lyzenko. Taip pat savo įžvalgomis apie knygą dalinosi VDU Sociologijos katedros studentai. Renginio metu buvo galima įsigyti knygą, vyks autografų sesija.